Poniżej znajdziesz skrótową wersję 30 rad - każdy z nich dużo szerzej omawiamy w artykule na naszym blogu! 

Znajdziesz tam przykłady konkretnych działań, które stosują najlepsi Autorzy, linki, grafiki i wiele przydatnych materiałów:

 1. Upewnij się jedynie, że co najmniej 80% Twojej społeczności w ogóle wie o możliwości wspierania Twojej pracy! Większość Patronów rekrutuje się z grona Twoich widzów, słuchaczy, czytelników czy fanów. Uwierz - większość Twoich fanów nie ma pojęcia, że może wspierać Cię na Patronite :) 
 2. Dobra komunikacja odpowiada za 70% sukcesu profilu! Uruchomienie profilu bez przeprowadzenia odpowiedniej komunikacji nie ma żadnego sensu. 
 3. Jeśli nie ruszyłeś z komunikacją po starcie profilu - zawsze możesz to nadrobić. Zaplanuj kampanię promocyjną - nawet jeśli od uruchomienia konta na Patronite minął już rok czy dwa lata! 
 4. Kluczem do sukcesu jest regularna, nienachalna komunikacja. Wspomnienie o Patronite raz czy dwa nie przyniesie żadnego efektu. 
 5. Nie musisz przekonywać swojej społeczności, żeby została Twoimi Patronami. Wystarczy, że będziesz informować o takiej możliwości. Jeśli źle się czujesz, promując, “sprzedając” Patronite - nie działaj perswazyjnie, a jedynie informacyjnie. 
 6. Wyjaśnij, jak działa Patronite i w jaki sposób można Cię wesprzeć - nie wszyscy muszą znać i rozumieć zasadę działania Patronite. Jeśli wytłumaczysz krótko proces wsparcia, zwiększysz szanse na zdobycie Patronów! 
 7. Przeanalizuj swoją komunikację. Czy to, jak mówisz o Patronite zachęciłby... Ciebie do wsparcia samego/samej siebie? Czy Ty sam zostałbyś/zostałabyś swoim Patronem po przeczytaniu lub obejrzeniu danego komunikatu? 
 8. Bardzo ważnym aspektem jest nobilitacja wspierających - spraw, żeby Twoi Patroni czuli się współtwórcami, fundatorami, mecenasami Twojej twórczości lub pasji, a nie osobami, które “przekazują donejty” 
 9. Skorzystaj z panelu analitycznego, dostępnego w Twoim profilu Autora - da Ci sporo informacji, o tym, jakie komunikaty się sprawdzają (a które zupełnie nie) 
 10. Pokazuj efekty wsparcia Patronów - świętuj i komunikuj osiągniecie celu, rocznice uruchomienia profilu, zdobycie np. setnego Patrona, pokazuj materiały, które powstały dzięki wsparciu Patronów 
 11. Stwórz planszę z imionami i nazwiskami Patronów, umieszczoną na końcu filmów albo np. w Twoich kanałach social media - to naprawdę dobry sposób na regularną, nienachalną komunikację. 
 12. Jeśli Twój profil działa już od dłuższego czasu - warto przygotować podsumowanie, a może nawet rozliczenie ze wsparcia Patronów. Po publikacji takiego filmu/wspisu, poziom wsparcia może poszybować nawet o 30%!
 13. Gdy ktoś odwiedza Twoje profile social media, stronę lub bloga, link do Twojego profilu powinien być na wyciągnięcie ręki! Umieszczaj go w opisach filmów, na końcu wpisów blogowych, w sekcjach Informacje na kanałach social media etc. 
 14. Pamiętaj, że masz dostęp do listy wszystkich nieaktywnych Patronów. Warto przypomnieć się im przy większych okazjach - część z nich może wrócić do wspierania Twojej pracy! Skorzystaj z systemu postów na Patronite i dotrzyj do wszystkich nieaktywnych Patronów. 
 15. Możesz dodać do swojego profilu kod Facebook Piksela - i wykorzystać siłę precyzyjnie targetowanych reklamy na Facebooku! 
 16. Możesz podpromować swój profil, korzystając z Usług Premium, dostępnych na Patronite! 
 17. Oznaczaj Patronite.pl na Facebooku czy Instagramie - chętnie włączamy się w dyskusję, repostujemy i możemy promować ciekawe działania Autorów! 
 18. Zaangażuj ambasadorów - czyli znajomych twórców, influencerów, dziennikarzy, a nawet własnych wspierających! Dzięki nim, możesz mocno powiększyć zasięgi swojej komunikacji. 
 19. Dodaj w swoim profilu dedykowane zdjęcie, które będzie pobierane, gdy wrzucisz link do profilu na Facebooku. Po tej zmianie link będzie znacznie lepiej przyciągał uwagę! 
 20. Jeśli nie piszesz do nowych Patronów indywidualnie, zastosuj szablon maila powitalnego - każdy Patron zasługuje na porządne przywitanie i podziękowanie! Możesz też od razu przekazać ważne informacje, np. jak odebrać nagrody z progów. 
 21. …możesz również dodać indywidualny szablon dla Patronów, których subskrypcja się zakończyła. Podziękuj za wsparcie, poproś o feedback, zachęć do powrotu! 
 22. Dziękuj Patronom w swoich ogólnych kanałach komunikacji, np. na profilu facebookowym czy w instastories - to naprawdę doskonały sposób, żeby pokazać siłę ich wsparcia i zdobyć nowych wspierających 
 23. Jeśli jeszcze tego nie robisz - koniecznie wykorzystaj system postów na Patronite! To mechanizm wewnętrznego newslettera, połączonego z prywatnym blogiem - dzięki postom, możesz szybko i łatwo komunikować się z całym gronem Patronów 
 24. Wykorzystaj prywatne wiadomości na Patronite - odpowiadaj Patronom, ale też nawiązuj z nimi kontakt! 
 25. Nie skupiaj się wyłącznie na zdobywaniu nowych Patronów - ale na utrzymywaniu tych, którzy wspierają Cię już w tym momencie! 
 26. Zastanów się, czy nie warto przebudować profilu (progów/celów/wizytówki). Jeśli Twoja komunikacja jest na naprawdę wysokim poziomie, a jednak nie masz Patronów - problem może tkwić w konstrukcji profilu. 
 27. Fizyczne spotkania z Patronami to świetny sposób na pogłębienie relacji (choć nie w czasie pandemii) 
 28. Wykorzystaj mechanizm powiadomienia o nowych Patronach - jeśli streamujesz i korzystasz z OBS to pozycja obowiązkowa! 
 29. Tworzysz podcasty/stacje radiowe? Dołącz do aplikacji Patronite Audio 
 30. Jeśli masz swój sposób na komunikację, który świetnie się sprawdza - podziel się nim w komentarzu pod tym wpisem!